Bak Ildikó "Természetesen"

Még mindig a TERMÉSZETESSÉG a szépség kulcsa


Rozáceára hajlamos bőr

                                                                                            

A couperoses bőrre jellemző a főként az orr, orca és homlok környékén megjelenő értágulat.

Legtöbbször a kapillárisok (seprűvénák) és a kötőszövet öröklött gyengeségéről van szó.

A kezdeti fázisban gyakran csak szélsőséges körülmények (pl. túl magas vagy túl alacsony hőmérséklet, megerőltető testmozgás, stressz) hatásának gondoljuk az arc kipirulását. Később azonban már folyamatosan vörös és gyulladt lesz az arcbőr. A tünetek elsősorban az arc középső részén jelennek meg, és hatására az arcbőr eldurvul, rücskös felszínűvé válik.

Mi okozza a rozáceát?

A pontos okát eddig nem sikerült meghatározni. A lehetséges kiváltó okok között szerepelnek külső és belső tényezők, kiegészítve a genetikailag meghatározott érzékenységgel.

Melyek ezek a lehetséges okok?

  • Örökletes tényezők, egyéni hajlam
  • Környezeti hatások
  • A szervezet gyulladásos állapota
  • Természetes hormonális változások, az ösztrogén hormonok mennyiségének megváltozása (terhesség, változó kor)
  • Gyomor és bélbetegségek, beleértve a Helicobaktériummal (H. pylori) összefüggőeket is (Vizsgálatok során kiderült, hogy a helicobaktériumos fertőzés kezelésekor a heveny rozáceás tünetek is javultak a betegeknél. Migrénes fejfájás
  • Demodex follicorum bőrben élősködő, gyulladást okozó, mikroszkópikus méretű atka jelenléte a szőrtüszőkben és faggyúmirigyekben

A fentiekkel együtt számos életmóddal kapcsolatos tényező is kiválthatja e betegség megjelenését. Veszélyeztető tényezők:

  • Szélsőséges hőmérséklet (pl. hideg, szeles vagy túl meleg időjárás, forró étel-ital vagy fürdő, szauna vagy a túl hideg, jeges italok)
  • Közvetlen napsugárzás (a szolárium is)
  • Érzelmi megpróbáltatások: stressz, düh, szégyen, zavar stb.
  • Stimuláló italok: kávé, alkohol (még kisebb mennyiségben is)
  • Megerőltető testmozgás
  • Bizonyos ételek, különösen a fűszeres (csípős, sós) ételek
  • Dohányzás
  • Egyes vegyianyagok és kozmetikumok

 

 

Megelőzés

A kipirulásra hajlamos arcbőr ápolására számos kozmetikum, krém kapható, melyek amellett, hogy ápolják az arcbőrt, megelőzik az erek kitágulásával járó rohamok kialakulását. Az ilyen bőrtípussal kerülni kell a napozást, szoláriumozást, szaunázást, alkoholfogyasztást. Fontos az egészséges táplálkozás, rendszeres étkezés, és a fűszeres ételek kerülése is. A rozácea szembetűnő jeleinek és a kellemetlen, fájdalmas tünetek kezeléséhez elengedhetetlennek tartom a speciális gyógykozmetikumok használatát. Ezek segítenek abban, hogy folyamatosan nyugalomban maradjon az arcbőr.

Amiről soha nem szabad elfeledkezni: a rozáceás arc állandó kezelést és odafigyelést igényel. Védeni kell a környezet károsító hatásaitól, változtatni kell azokon a szokásokon, amelyek erősíthetik a rozáceás tüneteket.

A mindennapos, reggeli és esti arckezelés unalmas procedúrának tűnhet, de ennek köszönhetően javul az arcbőr, csökkennek a tünetek.

 

Arcápolás ősszel és télen

A nyár elmúltával sokszor lehet olvasni arcápolás témában a hideg idő okozta problémákról. A késő őszi és a téli zord időjárás a rozáceás arc esetében még inkább figyelmet igényel. A rozáceában szenvedőknek több mint 50 százaléka említi a hideg időt, és közel a fele az erős szelet, mint a betegség tüneteit kiváltó vagy rontó tényezőket. Sokan rosszabbnak ítélik a hideg időjárás okozta hatást arcbőrükre, mint például a nyári meleget.

Mi az oka ennek? Télen a kevesebb napfény és a táplálék kevesebb vitamintartalma miatt csökken bőrünk ellenálló képessége, durvább és sérülékenyebb lesz. A hideg hatására a bőr lehűl, a külső szaruréteg fellazul, így csökken a kórokozókkal szembeni védelem. Ezt a védelmet tovább csökkenti az erős szél, amelynek hatására a bőrön finom berepedések alakulhatnak ki, és lehetővé teszik a bőrön lévő baktériumok behatolását.

Azon túlmenően, hogy az évszakok változása az egész szervezetünkre kihat, a téli időszakban az arcbőr ki van téve a nagy hőmérséklet-változásoknak, a meleg, fűtött helyiségekből közvetlenül a hidegbe lépünk ki, ez 20-30 fokos hőmérséklet különbséget is jelenthet.

osz1.jpg

Az érzékeny bőrűeknél és a rozáceásoknál pár fok hőmérséklet eltérés is a bőr erős kipirulását, illetve a tünetek fokozódását válthatja ki.
A fűtési időszak beindulásával a fűtött szoba levegője szárazabb, amely miatt a bőr gyorsabban elveszti nedvességtartalmát, könnyebben kivörösödik és sérülékenyebbé válik. A száraz bőrűeknek még fokozottabban kell védekezniük bőrük gyors kiszáradása ellen.
Az erős szél szintén kiszárítja a bőrt, a kivörösödés mellett a feszítő-égő érzés is jelentkezik.

A felsoroltak teljesen nem kerülhetők ki, de hatásuk csökkenthető: pl. a szobában elhelyezett párologtató, vízzel teli edény segítségével növelhető a páratartalom. Az arcbőr kiszáradása a hidratáló krém és az éjszakai krém rendszeres alkalmazásával megelőzhető. A napi 2 liter folyadék elfogyasztása télen is érvényes. A téli időszakban is ajánlatos fényvédőt alkalmazni, különösen a napos, tiszta időben és a magasabb hegyekben, például síeléskor.

tel.jpg

 

 




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 20
Heti: 28
Havi: 114
Össz.: 56 665

Látogatottság növelés
Oldal: A rozáceás bőrről
Bak Ildikó "Természetesen" - © 2008 - 2024 - bakildiko.hupont.hu

A HuPont.hu-nál a honlap készítés egyszerű. Azzal, hogy regisztrál elkezdődik a készítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »